• 01/11/2024

Odabrani učesnici 44. Internacionalnog simpozijuma skulpture u terakoti Terra 2025

Selekcioni odbor CLPU Terra u sasttavu: Suzana Vuksanović, Srbija (Mr. Sc. muzejska savetnica,  Zbirka skulptura, objekata i instalacija, Muzej savremene umetnosti Vovjvodine), Marko Lađušić, Srbija (MA, vizualni umetnik, redovni profesor Fakulteta Primenjenih umetnosti u Beogradu, učesnik Simpozijuma Terra 2007. godine), Branislav Nikolić, Srbija (MA, vizalni umetnik, selektor umetničke kolonije Jalovik do 2002, učesnik Simpozijuma Terra 2020.), Igor Smiljanić, Srbija (Dr.Um. vizualni umetnik, vajar, viši stručni saradnik na Akademiji umetnosti u Novom Sadu – Katedra za vajarstvo, učesnik Simpozijuma Terra 2017) i Bernard Ridiger, Francuska (PhD, vizualni umetnik, profesor na École Nationale des Beaux Arts u Lionu, učesnik Simpozijuma Terra 2022.) objavio je 1. novembra 2024. listu umetnika učesnika 44. Internacionalnog simpozijuma skulpture u terakoti Terra 2024.

Odabrani umetnici su:

 

Petar Barišić – Hrvatska

Petar Barišić rođen je 1954. godine. Godine 1978. diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u vajarskoj klasi prof. Ivana Sabolića. Od 1978. do 1981. godine bio je saradnik Majstorske radionice prof. Frana Kršinića.

Izlagao je na više od sedamdeset samostalnih te više od 150 grupnih izložbi u Hrvatskoj i inostranstvu (Zagreb, Split, Dubrovnik, Pečuj, Fulda, Mannheim, Stuttgart, Aachen, Moskva, Pariz, Osaka, Prag, New York, Melbourne, Beč, Šibenik, Budimpešta ..).

Član je HDLU-a od 1978. godine, a od 2022. je redovni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU).

https://www.info.hazu.hr/clanovi/barisic-petar/

 

Michala Julínyová – Slovačka

Michala Juliniova je studirala slikarstvo u Banskoj Bistrici, Slovačka, a zatim u The Ecole nationale superieure des beaux-arts de Lion – ENSBA Lion – National School of Fine Arts De Lion, u Francuskoj. Član je istraživačke grupe Savremena umetnost i istorijske temporalnosti pri ENSBA Lionu. Živi i radi u Parizu.

Portfolio M. Julinova

 

Uroš Ušćebrka – Srbjia

Uroš Ušćebrka rođen u Beogradu, Srbija 3. avgusta 1971. Upisao Fakultet primenjenih umetnosti u Beogradu 1990. godine, gde je i diplomirao 1995. od 1996. Član je Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS). Živeo i radio u Breši, Italija, gde se specijalizovao na skulpturi u kamenu velikog formata. Između 1997. i 1998. studirao i radio u školi restauracije i konzervacije u centru „Karataš“ Narodnog muzeja, Srbija, pod potkroviteljtvom UNESCO-a. Bio je stipendista Ministarstva inostranih poslova Meksika za magistarske studije iz arhitektonske restauracije na univerzitetu veracruzana, gde je magistrirao sa počastima. Od 1999. do sada je redovni profesor na Fakultetu likovnih umetnosti Univerziteta Verakruzana. Već 30 godina radi bezprekidno na problamatici skulpture, vizuelne i primeljene umetnosti.

https://www.instagram.com/urosuscebrka/

Portafolio- Uros Uscebrka

 

Anssi Taulu – Finska

Ansi Taulu je odrastao u Jivaskila na granici između izgrađenog okruženja i prirode usred ruralnog restrukturiranja koje je imalo veliki uticaj na njegova dela i način na koji on gleda na svet. Uglavnom radeći sa skulpturama, Tauluova umetnička praksa uključuje ekološke umetničke projekte, grafike, crteže, video zapise i saradnju sa umetnicima. Diplomirao je kao vajar na Kankaanpaa umetničkoj školi i završio magistarske studije na Univerzitetu umetnosti u Helsinkiju. Njegove glavne samostalne izložbe bile su u Galleria Sculptor u Helsinkiju, GalleriaKONE u Hameenlinni i Galerie Toolbok u Berlinu, Nemačka. Pozvan je da učestvuje na bijenalu skulpture u Čangvonu u Južnoj Koreji, na bijenalu umetnosti u Hemeenlini i bijenalu u Turkuu u Finskoj.
Njegov ekološki umetnički projekat Vasp Factories izgrađen je na brojnim mestima u Finskoj, Edinburgu i Londonu. Njegovi radovi su izlagani na međunarodnom nivou u Njujorku, Bostonu i raznim mestima u Nemačkoj, Švedskoj, Škotskoj, Norveškoj i Estoniji.
Dobitnik je rezidencije na Likovnoj koloniji Jalovik, Srbija Art Omi, Gent, Njujork, SAD, rezidencija Sculpture Space, Utica, Njujork, SAD, NordArt simpozijum, Budelsdorf, Nemačka, rezidencija Taike Edinburg, Škotska, Simpozijum od livenog gvožđa, Talin, Estonija. Izveo je nekoliko javnih projekata. Taulu živi i radi u Hameenlinni.

https://anssitaulu.com/

 

Milena Milosavljević – Srbija

Milena Milosavljević rođena je 1986. u Novom Pazaru. Završila je studije na beogradskoj Akademiji umetnosti, a zatim nastavlja školovanje u Dizeldorfu (pod mentorstvom Ričarda Dikona i Franke Hernšemejer), gde trenutno živi i
radi. Autorka je brojnih dijaloga, kolektivnih i individualnih projekata u Evropi, Americi, Aziji. Po pozivu je učesnica konferencije i prezentacije META, NRW Forum museum, Virtual reality (2017, Dizeldorf), kao i Interdisciplinarnog umetničkog istraživanja nemačkih umetničkih škola u Montepulčanu 2018. godine.

Portfolio – Milena Milosavljevic

https://www.instagram.com/milena_milo333/

 

Desmond Brett – Velika Britanija

Desmond Brett je viši predavač BA (Hons) Fine Art (Sculpture). Prethodno je radio kao predavač likovne umetnosti na Univerzitetu Jork St. Džon, a pre toga bio je vođa programa likovne umetnosti na Hull School of Art & Design. Desmond je diplomirao na Slade School of Fine Art, UCL, sa diplomom (Hons) Fine Art (Sculpture) i MFA u skulpturi. Trenutno je doktorant iz skulpture na Kraljevskom koledžu umetnosti, zanima ga kako se tradicija i valuta skulpture mogu proširiti, ispitati i ponovo zamisliti kroz ispitivanje vođeno materijalom.

https://www.desmondjbrett.com/

https://www.instagram.com/desmondbrett/

Desmond Brett – Portfolio Terra

 

Centar za likovnu i primenjenu umetnost Terra objavio je 15. avgustaa 2024. godine poziv za podnošenje prijava za učešće na 44. Internacionalnom simpozijumu skulpture u terakoti Terra koji će se održati od 1. jula do 31. jula 2025. godine.

Internacionalni simpozijum skulpture u terakoti Terra  u Kikindi obuhvata koncepciju i izvođenje umetničkog dela od terakote, koje će biti trajno postavljeno u parku skulptura Terra. Umetnička dela kolekcije Terra su isključivo iz oblasti savremene umetnosti i mogu uključivati: vajarska dela, prostorne instalacije ili druga umetnička dela nastala od gline.

Ukupan broj prijavljenih kandidata bio je 88. Zahvaljujemo se svim zainteresovanim kandidatima i pozivamo ih da prate i buduće konkurse koje ćemo objaviti na našem veb sajtu i društvenim mrežama.

Kontaktirajte nas

Centar za likovnu i primenjenu umetnost Terra